НЭГЖ ХИЧЭЭЛИЙН ХӨТӨЛБӨР
Батлав: Сургалтын менежер ………………………….
НЭГЖ ХИЧЭЭЛИЙН ХӨТӨЛБӨРИЙГ PDF-ээр ҮЗЭХ
Нэгж хичээлийн хөтөлбөр by Azjargalazaa on Scribd
НЭГЖ ХИЧЭЭЛИЙН ХӨТӨЛБӨР
“ЗУРАГ БОЛОВСРУУЛАХ ТЕХНОЛОГИ”
Зорилго: Зураг
боловсруулах технологи сэдвийн мэдлэг чадвар дээр үндэслэн давхарга бүхий
хялбар технологи ашиглан зураг зурах, засварлах арга барилтай болгох.
3МЗ2:К1 Зураг
боловсруулах технологи гэж юу болох талаар санал бодолоо солилцох.
3МЗ2:К2 Зураг боловсруулах технологи талаар дүгнэлт гаргах
3МЗ2:К3 Давхарга ашиглан зураг зурах, эвлүүлэх, нэгтгэж сурах
3МЗ2:К4 Зураг болон бичвэрийг хэлбэржүүлэх, хадгалах
Хэрэгцээ шаардлага:
Зургийн
программ нь хүүхдийн загварчлах сэтгэхүйг хөгжүүлэхэд тус дөхөм болдог тул энэ
хичээлийг орох нь зүйтэй. Paint.net программыг судалснаар цаашид Photoshop
программтай ажиллахад хялбар болно.
Агуулга:
Хүснэгт 7.5.1. Сэдвийн суралцахуйн зорилт, хичээлийн агуулга
№
Ээлжит хичээл
/сэдэв/
Цаг
/40минут/
Хичээлийн агуулга
1
Зургийн давхарга
гэж юу?
2 цаг
- Зургийн давхарга бүхий программ (Paint.net)-тай ажиллах, ажлын тайлбар,
хуудас, зургийн хэмжээг тохируулах
- Давхарга нэмэх, устгах, зөөх,
эргүүлэх, нэгтгэх, нэрийг өөрчлөх
2
Зураг зурах, засварлах
2 цаг
-
Сонгох хэрэгсэл
ашиглан зураг засварлах, зургийн эвлүүлэг хийх, үнэлэх
-
Өгсөн сэдвийн зургийн зохиомж бүтээх, үнэлэх
-
Геометрийн дүрс ашиглан загварчлах
-
Компьютерт өнгө дүрслэх аргуудыг мэдэх, соруул ашиглан зураг болон
бичвэрээс өнгө гаргаж авах, ашиглах
-
Давтамжтай зургийн аргаар зураг урлах
3
Зураг болон бичвэрийг хэлбэршүүлэх
1 цаг
- Зураг болон бичвэрийн хэвийг өөрчлөх, эффект оруулах,
эффект ашиглан төрөл бүрийн хээ угалз бүтээх
Хэрэглэгдэхүүн:
Багшийн
хэрэглэгдэхүүн
Сурагчийн
хэрэглэгдэхүүн
-
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
-
Компьютер
-
Проектор
-
Слайд 7.1.1.1à7.1.1.24, 7.1.21à7.1.2.14, 7.1.3.1à7.1.3.5
-
Үзүүлэн
-
ТӨМ 7.1.1à7.1.4
-
Журнал
-
Компьютер
-
Сурах бичиг
-
Дэвтэр, бал
-
Үнэлгээний хуудас
-
Дүгнэлт хийх өнгийн цаас
-
Ажлын хуудас1 , 2
Залгамж холбоо:
Өмнөх мэдлэг
(6-р анги)
Одоо үзэх мэдлэг
(7-р анги)
Цаашид үзэх мэдлэг
(8-р анги)
Ажлын
хуудас, талбарын хэмжээг өөрчлөх, өнгө сонгох, шугамын өргөнийг тохируулах,
сонгох хэрэгсэл болон дэлгэц цэвэрлэх командуудыг хэрэглэж сурах;
Шулуун, муруй, бэлэн дүрс ашиглан морь, хонь, загас, хээ барилга байшин,
эд юмсыг хялбар аргаар зурах;
Ижил дүрсийг олшруулан хялбар аргаар зурах;
Зураг зурах төсөөллөө хөгжүүлэн үлгэрийн агуулгыг өөрийн төсөөллөөр
илэрхийлэн зурах;
Компьютерийн зургийн төрлийг мэдэх;
Хэрэгслүүд ашиглан зургийг засварлах, эргүүлэх, хэлбэршүүлэх, тайрах;
Зураг сонгох, хуулах, зөөх, устгах, олшруулах, зургийн байршлыг
тохируулах;
Зургийн хэсгийг таслах, ихэсгэж багасгаж харах, эргүүлэх, орон зайтай
харагдуулах;
Бийр шүршигч хэрэгсэл ашиглан зураг урлах, хадгалах;
Зургуудыг нэгтгэж зохиомжлон зурах, зохиомжлосон бүтээлүүдээ танилцулах,
хамтран ярилцах
Зургийн
давхарга бүхий программ (Paint.net)-тай ажиллах, ажлын талбар хуудас, зургийн хэмжээг тохируулах;
Давхарга нэмэх, устгах, зөөх, эргүүлэх, нэгтгэх, Сонгох хэрэгсэл
ашиглан зураг засварлах, зургийн эвлүүлэг хийх, үнэлэх;
Өгсөн сэдвийн зургийн зохиомж бүтээх, үнэлэх;
Геометрийн дүрс ашиглан загварчлах;
Компьютерт өнгө дүрслэх аргуудыг мэдэх, соруул ашиглан зураг болон
бичвэрээс өнгө гаргаж авах, ашиглах;
Давтамжтай зургийн зохиомж гаргах, гаргасан зохиомжийн дагуу аргаар зураг
бүтээх, задгай зохиомжийн аргаар зураг урлах;
Зураг
болон бичвэрийн хэвийг өөрчлөх, эффэкт оруулах, эффэкт ашиглан төрөл бүрийн
хээ угалз бүтээх;
Бэлэн дүрс ашиглан давтамжтай зураг үүсгэх;
Тунгалаг зураг үүсгэх, зургийг цайруулах, тодруулах,
зургийн гэрэлтүүлгийг засварлах;
Байгаль сэдвийн хүрээнд уусалт, тунгалагшил бүхий
давхаргатай зураг зурах, бусад эх үүсвэрээс авсан зургаар бүтээл хийх
зохиомжлох;
Өнгө тооцоологчийг ашиглан шаардлагатай өнгийг
гарган авах, ашиглах;
Хэрэгцээндээ тохируулан өнгийн горим (RGB, CMYK)-ыг
сонгож, ашиглах;
Өнгийн зохицол ашиглан төрөл бүрийн зураг зурах,
зохиомжлох тайлбарлах;
Гэрэл зургийг дижитал зураг болгох, зургийг
засварлах, хар зургийг өнгөт зураг болгох;
Зургаа тохирох форматаар хадгалах, хэрэглэх;
Зохион байгуулах арга зүй:
Асуудал шийдвэрлэх арга, бүтээлч үйлийн арга,
Цагийн
төлөвлөлт
Судлах
анги
Дэд сэдэв
Үйлийн нэр
7 – р анги
Онол
Дадлага
Бие даалт
Хяналт
Цаг
Зургийн давхарга гэж юу вэ?
+
+
Бичвэр
оруулан, хуудасны тохиргоо хийх
Бичвэр
оруулан, хуудасны тохиргоо хийх
2
Зураг зурах, засварлах
+
+
2
Зураг болон бичвэрийг хэлбэржүүлэх
+
1
Нийт цаг
2
3
5
Сургалтын
орчин
А. Материаллаг
Б. Үйл ажиллагааны
В. Сэтгэл зүйн
- Стандарт
- Компьютер
- MS-PowerPoint program сурах бичиг
- Самбар,
шохой
- Интернэт
- .jpg, .jpeg гэх мэт өргөтгөлтэй зургууд
- Ганцаарчлан
ажиллах
- Багшийн
тайлбарлан таниулах
- Сурагчдын
эрэл хайгуул
- Хамтын
ажиллагаа
- Багш
сурагчдын харилцааны сайн орчин
- Сурах
сургах эрмэлзэл
- Техникийн
болон програмын бүрэн бүтэн эвдрэлгүй байдал
- Лабораторийн
эрүүл ахуйн шаардлага
- Нээлттэй
хүлээцтэй байдал
Арга
зүй, үйл ажиллагааны төлөвлөлт
Цаг
Сурагчийн үйл ажиллагаа
Багшийн үйл ажиллагаа
5
цаг
- Лабраторт
ажиллах дүрмийг чандлан сахих
- Тэмдэглэл
хөтлөх
- Өөрийн
бүтээлүүдтэй болох
- Дасгал
ажлуудыг дагаж гүйцэтгэх
- Багшийн
заавар зөвлөгийн дагуу ажиллах
- Онолын
хичээлүүдийг бэлтгэх
- Үзүүлэн,
зургуудыг бэлтгэх
- Ашиглагдах
техник хэрэгсэл болон програмуудыг сайтар судлан өөрийн болгох
- Сурах
үйл ажиллагааг чиглүүлэх, дэмжлэг үзүүлэх
- Дасгал
даалгаварууд бэлтгэх
- Цогц
чадамжийг баримжаалан мэдлэг чадвар олох арга замд чиглүүлэх
Үнэлгээ – шинжилгээ
Хэлбэр
Арга
Шалгуур
Аман
- Хэлэлцүүлэг
- Тайлбарлах
3МЗ2:К1/1 – Илтгэл, үзүүлэнгүүдийн талаар ярилцах
Дасгал даалгавар
- Дасгал
ажил
3МЗ2:К2/1 – Сэдвийн хүрээнд өөрийн бүтээлтэй болох
Практик хэрэглээ
Аман
- Судалгаа
шинжилгээ
3МЗ2:К3/1 – Илтгэл бэлддэг бусад програм хангамжуудын
талаар ярилцах
- Төсөл
3МЗ2:К4/1 – Миний компьютер үзүүлэн бэлтгэх
Хүснэгт 2.4.2. Өөрийн үнэлгээ хийх хуудасны
загвар
№
Агуулга
Сэдвийг ойлгосон байдал
Үйлдэл гүйцэтгэх чадамж
Сайн ойлгосон
Дунд зэрэг
Ойлгоогүй
Сайн хийсэн
Дунд зэрэг
Чадаагүй
1
Давхаргын
тухай ойлгол, давхаргатай ажиллах
2
Давхарга
ашиглан зураг зохиомжилж зурах, зураг эвлүүлэх, нэгтгэх, засварлах
3
Зураг зурах,
засварлах
4
Зургийг
хэлбэржүүлэх
5
Бичвэрийг хэлбэржүүлэх
НЭГЖ ХИЧЭЭЛИЙН ХӨТӨЛБӨР
Батлав: Сургалтын менежер ………………………….
НЭГЖ ХИЧЭЭЛИЙН ХӨТӨЛБӨРИЙГ PDF-ээр ҮЗЭХ
НЭГЖ ХИЧЭЭЛИЙН ХӨТӨЛБӨРИЙГ PDF-ээр ҮЗЭХ
Нэгж хичээлийн хөтөлбөр by Azjargalazaa on Scribd
НЭГЖ ХИЧЭЭЛИЙН ХӨТӨЛБӨР
“ЗУРАГ БОЛОВСРУУЛАХ ТЕХНОЛОГИ”
Зорилго: Зураг
боловсруулах технологи сэдвийн мэдлэг чадвар дээр үндэслэн давхарга бүхий
хялбар технологи ашиглан зураг зурах, засварлах арга барилтай болгох.
3МЗ2:К1 Зураг
боловсруулах технологи гэж юу болох талаар санал бодолоо солилцох.
3МЗ2:К2 Зураг боловсруулах технологи талаар дүгнэлт гаргах
3МЗ2:К3 Давхарга ашиглан зураг зурах, эвлүүлэх, нэгтгэж сурах
3МЗ2:К4 Зураг болон бичвэрийг хэлбэржүүлэх, хадгалах
Хэрэгцээ шаардлага:
Зургийн
программ нь хүүхдийн загварчлах сэтгэхүйг хөгжүүлэхэд тус дөхөм болдог тул энэ
хичээлийг орох нь зүйтэй. Paint.net программыг судалснаар цаашид Photoshop
программтай ажиллахад хялбар болно.
Агуулга:
Хүснэгт 7.5.1. Сэдвийн суралцахуйн зорилт, хичээлийн агуулга
№
|
Ээлжит хичээл
/сэдэв/
|
Цаг
/40минут/
|
Хичээлийн агуулга
|
1
|
Зургийн давхарга
гэж юу?
|
2 цаг
|
- Зургийн давхарга бүхий программ (Paint.net)-тай ажиллах, ажлын тайлбар,
хуудас, зургийн хэмжээг тохируулах
- Давхарга нэмэх, устгах, зөөх,
эргүүлэх, нэгтгэх, нэрийг өөрчлөх
|
2
|
Зураг зурах, засварлах
|
2 цаг
|
-
Сонгох хэрэгсэл
ашиглан зураг засварлах, зургийн эвлүүлэг хийх, үнэлэх
-
Өгсөн сэдвийн зургийн зохиомж бүтээх, үнэлэх
-
Геометрийн дүрс ашиглан загварчлах
-
Компьютерт өнгө дүрслэх аргуудыг мэдэх, соруул ашиглан зураг болон
бичвэрээс өнгө гаргаж авах, ашиглах
-
Давтамжтай зургийн аргаар зураг урлах
|
3
|
Зураг болон бичвэрийг хэлбэршүүлэх
|
1 цаг
|
- Зураг болон бичвэрийн хэвийг өөрчлөх, эффект оруулах,
эффект ашиглан төрөл бүрийн хээ угалз бүтээх
|
Хэрэглэгдэхүүн:
Багшийн
хэрэглэгдэхүүн
|
Сурагчийн
хэрэглэгдэхүүн
|
-
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр
-
Компьютер
-
Проектор
-
Слайд 7.1.1.1à7.1.1.24, 7.1.21à7.1.2.14, 7.1.3.1à7.1.3.5
-
Үзүүлэн
-
ТӨМ 7.1.1à7.1.4
-
Журнал
|
-
Компьютер
-
Сурах бичиг
-
Дэвтэр, бал
-
Үнэлгээний хуудас
-
Дүгнэлт хийх өнгийн цаас
-
Ажлын хуудас1 , 2
|
Залгамж холбоо:
Өмнөх мэдлэг
(6-р анги)
|
Одоо үзэх мэдлэг
(7-р анги)
|
Цаашид үзэх мэдлэг
(8-р анги)
|
Ажлын
хуудас, талбарын хэмжээг өөрчлөх, өнгө сонгох, шугамын өргөнийг тохируулах,
сонгох хэрэгсэл болон дэлгэц цэвэрлэх командуудыг хэрэглэж сурах;
Шулуун, муруй, бэлэн дүрс ашиглан морь, хонь, загас, хээ барилга байшин,
эд юмсыг хялбар аргаар зурах;
Ижил дүрсийг олшруулан хялбар аргаар зурах;
Зураг зурах төсөөллөө хөгжүүлэн үлгэрийн агуулгыг өөрийн төсөөллөөр
илэрхийлэн зурах;
Компьютерийн зургийн төрлийг мэдэх;
Хэрэгслүүд ашиглан зургийг засварлах, эргүүлэх, хэлбэршүүлэх, тайрах;
Зураг сонгох, хуулах, зөөх, устгах, олшруулах, зургийн байршлыг
тохируулах;
Зургийн хэсгийг таслах, ихэсгэж багасгаж харах, эргүүлэх, орон зайтай
харагдуулах;
Бийр шүршигч хэрэгсэл ашиглан зураг урлах, хадгалах;
Зургуудыг нэгтгэж зохиомжлон зурах, зохиомжлосон бүтээлүүдээ танилцулах,
хамтран ярилцах
|
Зургийн
давхарга бүхий программ (Paint.net)-тай ажиллах, ажлын талбар хуудас, зургийн хэмжээг тохируулах;
Давхарга нэмэх, устгах, зөөх, эргүүлэх, нэгтгэх, Сонгох хэрэгсэл
ашиглан зураг засварлах, зургийн эвлүүлэг хийх, үнэлэх;
Өгсөн сэдвийн зургийн зохиомж бүтээх, үнэлэх;
Геометрийн дүрс ашиглан загварчлах;
Компьютерт өнгө дүрслэх аргуудыг мэдэх, соруул ашиглан зураг болон
бичвэрээс өнгө гаргаж авах, ашиглах;
Давтамжтай зургийн зохиомж гаргах, гаргасан зохиомжийн дагуу аргаар зураг
бүтээх, задгай зохиомжийн аргаар зураг урлах;
Зураг
болон бичвэрийн хэвийг өөрчлөх, эффэкт оруулах, эффэкт ашиглан төрөл бүрийн
хээ угалз бүтээх;
|
Бэлэн дүрс ашиглан давтамжтай зураг үүсгэх;
Тунгалаг зураг үүсгэх, зургийг цайруулах, тодруулах,
зургийн гэрэлтүүлгийг засварлах;
Байгаль сэдвийн хүрээнд уусалт, тунгалагшил бүхий
давхаргатай зураг зурах, бусад эх үүсвэрээс авсан зургаар бүтээл хийх
зохиомжлох;
Өнгө тооцоологчийг ашиглан шаардлагатай өнгийг
гарган авах, ашиглах;
Хэрэгцээндээ тохируулан өнгийн горим (RGB, CMYK)-ыг
сонгож, ашиглах;
Өнгийн зохицол ашиглан төрөл бүрийн зураг зурах,
зохиомжлох тайлбарлах;
Гэрэл зургийг дижитал зураг болгох, зургийг
засварлах, хар зургийг өнгөт зураг болгох;
Зургаа тохирох форматаар хадгалах, хэрэглэх;
|
Зохион байгуулах арга зүй:
Асуудал шийдвэрлэх арга, бүтээлч үйлийн арга,
Цагийн
төлөвлөлт
Судлах
анги
|
Дэд сэдэв
|
Үйлийн нэр
|
||||
7 – р анги
|
Онол
|
Дадлага
|
Бие даалт
|
Хяналт
|
Цаг
|
|
Зургийн давхарга гэж юу вэ?
|
+
|
+
|
Бичвэр
оруулан, хуудасны тохиргоо хийх
|
Бичвэр
оруулан, хуудасны тохиргоо хийх
|
2
|
|
Зураг зурах, засварлах
|
+
|
+
|
2
|
|||
Зураг болон бичвэрийг хэлбэржүүлэх
|
+
|
1
|
||||
Нийт цаг
|
2
|
3
|
5
|
Сургалтын
орчин
А. Материаллаг
|
Б. Үйл ажиллагааны
|
В. Сэтгэл зүйн
|
- Стандарт
- Компьютер
- MS-PowerPoint program сурах бичиг
- Самбар,
шохой
- Интернэт
- .jpg, .jpeg гэх мэт өргөтгөлтэй зургууд
|
- Ганцаарчлан
ажиллах
- Багшийн
тайлбарлан таниулах
- Сурагчдын
эрэл хайгуул
- Хамтын
ажиллагаа
|
- Багш
сурагчдын харилцааны сайн орчин
- Сурах
сургах эрмэлзэл
- Техникийн
болон програмын бүрэн бүтэн эвдрэлгүй байдал
- Лабораторийн
эрүүл ахуйн шаардлага
- Нээлттэй
хүлээцтэй байдал
|
Арга
зүй, үйл ажиллагааны төлөвлөлт
Цаг
|
Сурагчийн үйл ажиллагаа
|
Багшийн үйл ажиллагаа
|
5
цаг
|
- Лабраторт
ажиллах дүрмийг чандлан сахих
- Тэмдэглэл
хөтлөх
- Өөрийн
бүтээлүүдтэй болох
- Дасгал
ажлуудыг дагаж гүйцэтгэх
- Багшийн
заавар зөвлөгийн дагуу ажиллах
|
- Онолын
хичээлүүдийг бэлтгэх
- Үзүүлэн,
зургуудыг бэлтгэх
- Ашиглагдах
техник хэрэгсэл болон програмуудыг сайтар судлан өөрийн болгох
- Сурах
үйл ажиллагааг чиглүүлэх, дэмжлэг үзүүлэх
- Дасгал
даалгаварууд бэлтгэх
- Цогц
чадамжийг баримжаалан мэдлэг чадвар олох арга замд чиглүүлэх
|
Үнэлгээ – шинжилгээ
Хэлбэр
|
Арга
|
Шалгуур
|
Аман
|
- Хэлэлцүүлэг
- Тайлбарлах
|
3МЗ2:К1/1 – Илтгэл, үзүүлэнгүүдийн талаар ярилцах
|
Дасгал даалгавар
|
- Дасгал
ажил
|
3МЗ2:К2/1 – Сэдвийн хүрээнд өөрийн бүтээлтэй болох
|
Практик хэрэглээ
Аман
|
- Судалгаа
шинжилгээ
|
3МЗ2:К3/1 – Илтгэл бэлддэг бусад програм хангамжуудын
талаар ярилцах
|
- Төсөл
|
3МЗ2:К4/1 – Миний компьютер үзүүлэн бэлтгэх
|
Хүснэгт 2.4.2. Өөрийн үнэлгээ хийх хуудасны
загвар
№
|
Агуулга
|
Сэдвийг ойлгосон байдал
|
Үйлдэл гүйцэтгэх чадамж
|
||||
Сайн ойлгосон
|
Дунд зэрэг
|
Ойлгоогүй
|
Сайн хийсэн
|
Дунд зэрэг
|
Чадаагүй
|
||
1
|
Давхаргын
тухай ойлгол, давхаргатай ажиллах
|
||||||
2
|
Давхарга
ашиглан зураг зохиомжилж зурах, зураг эвлүүлэх, нэгтгэх, засварлах
|
||||||
3
|
Зураг зурах,
засварлах
|
||||||
4
|
Зургийг
хэлбэржүүлэх
|
||||||
5
|
Бичвэрийг хэлбэржүүлэх
|
No comments:
Post a Comment